Arbeta och fika helt ostört i herrgården
När du väljer Fröken Ellens källarvåning får du ett helt eget våningsplan för dig själv. Här har herrgårdens gamla mangelrum blivit ett konferensrum och vedkällaren en mysig lounge.
Vikdörrar emellan gör det enkelt att välja öppen eller sluten planlösning. Perfekt för ledningsgrupper, utvecklare eller andra som behöver kunna vara mer privata. Här kan ni både arbeta och fika helt ostörda av andra.
Källarvåningen rymmer även ett mindre foajérum och ett rum med en bar och en vinkällare. Intill baren finns dessutom ett kök, vilket gör det här till en utmärkt lokal för till exempel matlagningsaktiviteter och dryckesprovningar.
Efter dagens konferens kan vi enkelt omvandla Fröken Ellens källarvåning till en privat liten festvåning. Eller till platsen där det stora kalaset kan fortsätta och dansen börja, efter en stor festmiddag i matsalen. Välkommen till Fröken Ellens källarvåning.
Är några av era gäster med via länk? Vi har all teknik som krävs för ett helt- eller delvis digitalt möte inklusive studiomiljöer. Meddela oss när du bokar!
Parkettsittning: 30 personer
Skolsittning: 20 personer
U-bord: 18 personer
Styrelse: 18 personer
Total yta 25 m² (endast konferensrum)
Lilla Herrgårdsmatsalen
Lilla Herrgårdsmatsalen
Inredd i herrgårdsstil med stora fönster som blickar ut mot parken och vattnet. Storlek: 37 kvm. Maxantal 25 personer.
Läs merSovgemaket
Sovgemaket
Här är är det ombonat och mysigt, med bokhyllor längs väggarna och fönster i två väderstreck. Storlek: 37 kvm. Maxantal 25 personer.
Läs merGästrummet
Gästrummet
Välkommen till självaste husfrun Marys tidigare sängkammare. Storlek: 28 kvm. Maxantal 20 personer.
Läs merJungfruholmen och Kaninholmen
Jungfruholmen och Kaninholmen
Avskildhet med egen fikabuffé i anslutning samt en miljö med utsikt över Edsviken. Storlek: 35 kvm. Maxantal 24 personer.
Läs merLandsnora
Landsnora
Fönster från golv till tak som vetter ut mot vackra Edsviken. Storlek: 32 kvm. Maxantal 24 personer.
Läs merSjöberg
Sjöberg
Modernt inredd lokal på Falkberget med närhet till restaurang och bar. Storlek: 21 kvm. Maxantal 20 personer.
Läs merNoraberget
Edsberg
Edsberg
Möteslokalen Edsberg ligger högst uppe på Falkberget. Maxantal 10 personer.
Läs merEdsbacka
Edsbacka
Edsbacka ligger högst uppe på Falkberget intill restaurangen. Maxantal 10 personer.
Läs merMindre mötesrum
Mindre mötesrum
På Bergendal finns gott om ljusa, generösa och smakfullt inredda mindre mötesrum. Maxantal 10 personer.
Läs merTorpet
Torpet
Fem minuters promenad över ängen och in i skogen har vi ett litet torp i en solig glänta. Maxantal 8 personer.
Läs mer